• Nasz Patron

• Hubert Wagner – patron szkoły

Hubert Wagner urodził się 4 marca 1941 r. w Poznaniu. Z siatkówką był związany od najmłodszych lat – swoje predylekcje do sportu ujawniał już w szkole podstawowej. Kiedy nadszedł czas wyboru ścieżki zawodowej, początkowo Hubert Wagner zdecydował się na studia inżynierskie na Politechnice Poznańskiej, jednak ich nie ukończył, ponieważ jego zamiłowanie do sportu było silniejsze – rozpoczął naukę na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Na swoim koncie ma wiele osiągnięć. W latach 60. XX w. razem z drużyną AZS-AWF Warszawa czterokrotnie zdobył mistrzostwo Polski (1963, 1965, 1966, 1968). W latach 1963-1971) , czyli jeszcze przed ukończeniem studiów, był członkiem – a przez długi okres również kapitanem – reprezentacji Polski w piłce siatkowej. Największymi sukcesami Huberta Wagnera jako zawodnika polskiej kadry były: brąz na Mistrzostwach Europy 1967 w Ankarze oraz piąte miejsce na igrzyskach olimpijskich Meksyk 1968.

Trenerem męskiej reprezentacji Polski został po zakończeniu kariery zawodowej. Funkcję tę objął, mając zaledwie 32 lata! Pod jego wodzą polska drużyna odnosiła wielkie sukcesy – zdobyła złoto na igrzyskach olimpijskich Montreal 1976 oraz dwa razy srebro na mistrzostwach Europy – w 1975 r. w Belgradzie oraz w 1983 r. w Berlinie. Nic więc dziwnego, że czas, kiedy Hubert Wagner pełnił funkcję trenera, nazywany jest „złotą erą polskiej siatkówki”. Mimo że szkoleni przez niego polscy siatkarze zakwalifikowali się na igrzyska olimpijskie Los Angeles 1984, ostatecznie nie mogli wziąć udziału (w wyniku zawirowań politycznych) w tej imprezie sportowej. Wywalczyli natomiast brąz na alternatywnych zawodach Przyjaźń ’89.

Hubert Wagner prowadził nie tylko męską, ale również (w latach 1978-1979) kobiecą reprezentację Polski. Ponadto współpracował z reprezentacją Tunezji, tureckimi klubami,
          a także z Legią Warszawa, z którą w 1983 r. zdobył tytuł Mistrza Polski. W okresie od 1996 do 1998 po raz ostatni pełnił funkcję szkoleniowca reprezentacji Polski.

Jako trener znany był z trudnego charakteru oraz z tego, że nie znosił sprzeciwu. Kierowały nim: ambicja i wytrwałość w dążeniu do celu – dokładnie wiedział, co chce osiągnąć z siatkarską kadrą narodową. Był sprawiedliwy – przestrzegał zasad równego traktowania swoich zawodników. Surowość, dyscyplina oraz metody szkoleniowe stosowane przez niego sprawiły, że nadano mu przydomek „Kat”.

Po zakończeniu kariery trenerskiej Hubert Wagner piastował stanowisko Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Był również komentatorem telewizyjnym.
          13 marca 2002 r. w wyniku zawału serca stracił panowanie nad samochodem i spowodował wypadek, w którym zginął. Od 17 marca 2005 r. jest patronem Szkoły Podstawowej nr 352
          w Warszawie.