• Historia szkoły

        • Od przeszłości do teraźniejszości – słów kilka o naszej historii

           

          „Wszystko jest opowieścią. To, w co wierzymy, to, co poznajemy, co pamiętamy, a nawet to, co śnimy. Wszystko jest opowieścią, narracją, sekwencją zdarzeń i osób przekazujących sobie emocje” – tak pisał Carlos Ruiz Zafón w jednej ze swoich książek. Słowa te mają wydźwięk uniwersalny – bez wątpienia można odnieść je do historii: każdego człowieka, grupy ludzi,
          a nawet miejsca. Czym bowiem jest historia, jeśli nie splotem: faktów, opowieści, ludzi
          i odczuwanych przez nich emocji?

          Zapraszamy na krótką podróż, podczas której zanurzymy się w historii miejsca nam bliskiego – będącego naszą codziennością, a jednocześnie dającego szansę na to, by nasza przyszłość zyskała miano niezwykłej. W trakcie tego sentymentalnego spaceru przyjrzymy się początkom naszej Szkoły, będziemy świadkami zmian systemu edukacji, spotkamy ludzi przez lata tworzących to miejsce. Na koniec powrócimy do teraźniejszości – bo przecież teraz my kształtujemy historię Szkoły i możemy sprawić, że jej dzieje będą niesamowite.

          Szkoła z wieloletnią tradycją

          Nasza Szkoła ma bogatą, ponad 40-letnią tradycję – jej początki sięgają 1982 r., kiedy to do budynku przy ulicy J. Conrada 6 przeniesiono – z ulicy T. Nocznickiego – Szkołę Podstawową nr 106 (swoją siedzibę miała tutaj przez 20 lat). Od zawsze była ona jedną z większych placówek edukacyjnych w okolicy – w jej murach od zarania rokrocznie uczyło się wiele dzieci. W pierwszym roku działalności 47 nauczycieli edukowało tutaj aż 1270 uczniów uczęszczających do 38 oddziałów klasowych.

          Szkoła mogła pochwalić się nie tylko wyjątkowo dużą liczebnością uczniów, ale także osiągnięciami o charakterze sportowym. W 1984 r. pojawiły się bowiem pierwsze klasy
          o profilu siatkarskim. Predylekcje do sportu, które charakteryzowały naszą młodzież, były przyczynkiem do zdobywania tytułów na największych krajowych i międzynarodowych imprezach sportowych.

          Czas wielkich zmian

          Koniec XX wieku był przełomowy dla edukacji – w 1999 r. wprowadzono reformę –  utworzono gimnazja. W związku z tym w gmachu przy ulicy J. Conrada 6 powstało Gimnazjum nr 3. Pierwszy gimnazjalny rocznik liczył aż 12 oddziałów klasowych! W tamtym czasie nie tylko polski system edukacji zyskał nowe oblicze, ale także budynek będący siedzibą Szkoły – to właśnie wtedy przeprowadzono generalny remont, w wyniku którego nasz świat został pomalowany „na żółto i na niebiesko”!

          Rok szkolny 2004/2005 przyniósł kolejne zmiany istotne dla szkolnej społeczności. Wśród nich należy wymienić modyfikację numeru Szkoły – od tamtego momentu Gimnazjum nosiło numer 73. Ponadto 17 marca 2005 r. naszej placówce nadano imię Huberta Wagnera. Wybór patrona nie był przypadkowy – postać ta wyjątkowo dobrze koresponduje z ideą
          i sportowym duchem szkoły. Hubert Wagner był bowiem człowiekiem wybitnym i zasłużonym w dziedzinie piłki siatkowej – najpierw jako zawodnik, a później jako trener. Warto podkreślić, że podczas uroczystości nadawania Szkole imienia obecny był syn patrona, Grzegorz Wagner – który poszedł w ślady ojca i również został siatkarzem.

          W 2012 r. przy ulicy J. Conrada 6 działało nie tylko Gimnazjum nr 73, ale także Szkoła Podstawowa nr 352. Rok później obie wspomniane Szkoły połączyły swoje siły i utworzyły Zespół Szkół nr 124. Od roku szkolnego 2019/2020, czyli od momentu, kiedy przestały istnieć gimnazja, w naszym budynku mieści się siedziba wyłącznie Szkoły Podstawowej nr 352 im. Huberta Wagnera.

          Teraźniejszość – wstęp do przyszłości

          Szkoła to nie tylko uczniowie, ale także ludzie dbający o edukację i bezpieczeństwo młodzieży. Pieczę nad nimi sprawuje dyrekcja. Na przestrzeni lat naszą placówką edukacyjną kierowali wspaniali i wykwalifikowani pedagodzy:

          • p. Krystyna Furmanik (lata 1982–1983 – SP106);
          • p. Elżbieta Neska (lata 1983–1996 – SP106);
          • p. Stanisław Lizińczyk (lata 1996–2007 – G3, G73);
          • p. Monika Grabowska (lata 2007–2023 – G73, ZS124, SP352);
          • p. Beata Skrońska (2023–obecnie – SP352).

          Nasza Szkoła pamięta o ważnych wydarzeniach, kultywuje tradycję – każdego roku uroczyście świętujemy: Dzień Edukacji Narodowej, Święto Niepodległości oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Ponadto w marcu obchodzimy Święto Szkoły, podczas którego wspominamy postać i działalność naszego patrona. To właśnie wtedy przyznawany jest tytuł Małego Wagnerczyka (uczeń z klas 3-4) oraz Wagnerczyka (uczeń z klas 5-8). Osoba otrzymująca to wyróżnienie musi wykazywać się cechami, które były charakterystyczne dla Huberta Wagnera, tzn.: wytrwałość, pracowitość, punktualność, ambicja, kulturalność, koleżeńskość, empatia, pomocność i uczciwość.

          Staramy się również iść z duchem czasu. Odpowiadamy na edukacyjne potrzeby współczesnej młodzieży. Dbamy o modernizację naszej placówki – do dyspozycji mamy m.in. wyremontowane boisko oraz nowo postawioną halę pneumatyczną. Nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach i odnoszą w nich sukcesy. Czynnie działa również szkolny wolontariat oraz Samorząd Uczniowski.

          Mamy świadomość, że teraz to właśnie my tworzymy Szkołę i kształtujemy jej losy.
          A wszystko zapisujemy na kolejnych kartach historii, żeby następne pokolenia mogły korzystać z dotychczasowego dorobku Szkoły Podstawowej nr 352 im. Huberta Jerzego Wagnera.